Ferrum Reserva je blend rumov pôvodom z Venezuely a Dominikánskej republiky, ktorý vznikol podľa pôvodného postupu majstra Kafky z 19. storočia. Sú to rumy staré 5 až 7 rokov z destilérok Santa Tereza a Oliver & Oliver. Takto by vám sladší rum pripravil sám Frederic Kafka.
Farba
Ferrum Reserva má krásnu medovú farbu.
Vôňa
Vo vôni je krásne cítiť tropické ovocie a to predovšetkým citrusy. Vôňa je jemná a ničím sa nevnucuje. Je doplnená vôňou vanilky, karamelu a trstinového cukru. Vo vôni nie je vôbec cítiť alkohol. Celkovo budí taký uhladený a príjemný dojem. Miestami môžete cítiť vôňu banánov a sliviek, ale to len veľmi málo. Môže za to zrejme zložka rumu z Dominikánskej republiky.
Chuť
Chuť rumu je sladká, ako som písal vyššie a ako sa dalo predpovedať z vône. Rum je trošku dosladzovaný (na 18g) a dofarbený, ale to v tomto prípade vôbec nevadí. Karamel na dofarbenie sa použil z dôvodu zachovania konzistentnej farby rumu práve pri blendovaní.
Príbeh
Mám rád príbehy a tu to máte! Frederic Kafka veľa a rád cestoval po svete. Ako obchodník neminul ani Karibik, ktorý sa mu stal veľkou láskou. Hlavne vďaka dobrým venezuelským, jamajským a dominikánskym rumom. Túto vášeň si doviezol do svojej vlasti a v roku 1870 založil destilérku Morella, ktorá sídlila na Pražskej ulici 30 v Příbrami. Pôvodné destiláty a likéry sa vyrábali parnou destiláciou, čím kvalitou hravo predbehli väčšinu výrobkov vtedajšej doby v celej Európe. Tieto destiláty boli vďaka svojej kvalite vyvážané do celého sveta! Spoločnosť prežila prvú svetovú vojnu a ďalej sa rozvíjala. Jeho umenie a slávu zadupala do zeme až 2.svetová vojna a znárodnenie po roku 1948.
Jeho umenie ožilo prostredníctvom rumu Ferrum Reserva, ktorý nadväzuje na pôvodnú receptúru. Ochutnajte rum, tak ako by ho vyrobil sám Frederic Kafka. Bol by hrdý na to, že jeho odkaz po 150 rokoch znova ožil.